دعای توسل روزانه

بازدیدها: 255

در اعتکاف رمضانیه امسال در مسجد مقدس جمکران در طی یک سخنرانی با حاج آقا بیگلری آشنا شدم که در مورد مداومت بر خواندن دعای توسل به صورت روزانه و معجزات خواندن این دعای شریف تاکید داشت، و کانالی معرفی کردند که در آن معجزات پیش آمده را درج میکنند ازین‌رو برآن شدم تا در این زیر موضوع به شرح این موضوع و ذکر معجزات بدون هیچ تصرفی بپردازم …

برای شروع مقاله اثر دعای توسل هر روز از حاج آقای بیگلری را در زیر بدون هیچ دخل و تصرفی بیان میکنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به همه برادران و خواهران مسلمان آنچه اکنون به شما تقدیم می شود، مطمئن باشید که از لحظه خواندن یا شنیدن و عمل کردن به آن، می توانید خیر و برکت بسیار فراوان دنیایی و آخرتی را بسوی خودتان سرازیر کنید و
یقین داشته باشید که این مطالب قطعا روزی شماست.
این نوشتار، توضیحی است درباره دعای تو ّسل که یکی از مهّم ترین هدیه های ارزشمند حضرت فاطمه ی معصومه (سلام الله علیها) به این بنده ناچیز خدای مهربان است که اکنون آن را با افتخار به همه شما تقدیم می کنم. البته این توفیق هم نصیبم شد که در تاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۰۲ برابر با ۲۰۱۴/۰۸/۲۴ تمام این نوشتار را قبل از انتشار، به محضر حضرت آیت الله حاج آقا روح الله شاه آبادی (حفظه الله) بردم که الحمد الله، ایشان همه آن را با دقت ملاحظه کرده و تأیید فرمودند.
تقریبا ده سال پیش در یک فرصت بسیار خوب در شهر مقّدس قم و در کنار ضریح مطهر حضرت فاطمه ی معصومه (سلام الله علیها) از حضرت آیت الله حاج آقا روح الله شاه آبادی (حفظه الله) فرزند استاد امام خمینی (رحمه الله علیه) نصیحت خواستم که ایشان به من فرمودند:
«دعای توسل را هر روز بخوان که اصل اثرش مربوط به هر روز خواندن آن است که در اثر هر روز خواندن، آن را حفظ هم می شوید. اگر کسی این دعا را هر روز بخواند، کلیدی است که به هر قفلی می خورد، در برآورده کردن حاجات بسیار مؤثر است، ایمان انسان را زیاد می کند،
بهترین مونس انسان است در وقت تنهایی و هنگامی که به حاجتی رسیدید، متو ّجه می شوید که دعای تو ّسل واسطه شده که آن حاجت را از خدا گرفته اید، بنابراین دفعه دیگر هم که حاجتی داشته باشید، همین دعا را می خوانید.»
به لطف خدا از وقتی که این توصیه ی بسیار ارزشمند را از ایشان شنیده ام، خودم و کم کم خانواده ام، بعضی از بستگان، همسایه ها، بسیاری از مخاطبان آقا و خانم ایرانی از کلاس های قرآنی بنده درشهر مقّدس قم و شهر های دیگر و همچنین بسیاری از مخاطبان خارجی آقا و خانم از کلاس های قرآنی بنده در جامعه المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم) و…  خانواده ها و دوستان آنها در ایران اسلامی و در کشورهای خودشان، دعای تو ّسل را قطعا هر روز می خوانند و اثرش را به روشنی دیده اند و مقداری از خاطرات بسیار جالب و شنیدنی از برآورده شدن حاجات و برطرف شدن مشکلاتشان را توی کلاس برای من و دوستانشان تعریف کرده اند و یا از طریق اینترنت برایم فرستاده اند و اکنون هم می فرستند. نام کشورهای این عزیزان عبارتند از:
برزیل، ترکیه، آلبانی، زیمبابوه، انگلستان، آمریکا، السالوادور، کلمبیا، چین، آفریقای جنوبی، بنین، تانزانیا،عراق، اندونزی، پاکستان، هندوستان، بنگلادش، تاجیکستان،افغانستان،عربستان، قزاقستان، سریلانکا، آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، تایلند، سنگاپور، سومالی، میانمار (برمه)، مکزیک، آلمان، شیلی، کانادا، فرانسه، سوریه، نپال، فیلیپین و…
اکنون با تو ّجه به این مثال علت هر روز خواندن دعای توّسل به خوبی روشن می شود: ّ
وقتی که یک بیمار قلبی به یک پزشک عمومی مراجعه می کند و آن پزشک می گوید این قرص را هفته ای یکبار بخور تا اثر کند! و بار دیگر همان بیمار به یک پزشک متخّصص قلب مراجعه می کند، ولی این پزشک می گوید: همان قرص را، هر روز بخور تا اثر کند! واضح است که این بیمار به نظر پزشک متخصص عمل کرده و آن قرص را هر روز می خورد، زیرا به تخّصص و تجربه او اعتماد دارد. و اما اکنون ما (طلبه ها و روحانی ها) به عنوان پزشکان عمومی (اگر خودمان دعای تو ّسل را بخوانیم!) به مردم هم می گوییم که این دعا را هفته ای یکبار بخوانند! بنابراین بیشتر وقتها به اثری که باید برسیم، نه خودمان می رسیم و نه مردم! که البته گاهی اثر دعای توّسل را می بینیم ولی نه مانند کسی که هر روز آن را می خواند.
ولی حضرت آیت الله حاج آقا روح الله شاه آبادی (حفظه الله) به عنوان یک مجتهد که بیش از چهل سال است که هر روز دعای تو ّسل را می خواند و خاطرات فراوانی از برکات و آثارش دیده است، با تأکید می فرماید: «اصل اثر دعای تو ّسل مربوط به هر روز خواندن آن است.»
و جالب اینکه خیلی از کسانی که به توصیه ایشان عمل کرده اند آثار و برکات بسیار زیاد ماّدی و معنوی را از این دعای شریف دیده اند.
بنابراین به همه کسانی که این نوشتار را می خوانند پیشنهاد می شود: شما هم دعای تو ّسل را هر روز بخوانید و خودتان امتحان کنید و إن شاء الله آثار و برکاتش را بزودی و به روشنی ببینید و اگر خواستید با فرستادن خاطرات خود، ما را در تبلیغ دعای تو ّسل یاری کنید!
و ا ّما پاسخ به سه سؤال مهّم درباره دعای تو ّسل:
سؤال اّول: «تو ّسل» یعنی چه و دلیل قرآنی آن چیست؟
تو ّسل، وسیله و واسطه قرار دادن چیزی بین خود و مطلوب (خواسته شده) است.
وسیله بر دو نوع است: گاهی از امور ماّدی است، مثل آب و غذا که وسیله ی رفع تشنگی و گرسنگی است. و زمانی نیز از امور معنوی است، مثل گناهکاری که خدا را به مقام و جاه یا حقیقت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) قسم می دهد تا خداوند از گناهش بگذرد. در هر دو صورت وسیله لازم است.
مثالی ساده برای معلوم شدن معنای تو ّسل:
اگر بچه ای تنهایی به مهمانی برود، بیشتر به او تو ّجه کرده و احترام می گذارند یا اگر به همراه پدر یا مادرش باشد؟! بنابراین اگر ما هم به همراه چهارده معصوم (علیهم السلام) به درگاه خدای بزرگ برویم، قطعا خداوند نسبت به ما تو ّجه بیشتری می کند.

‏خداوند در قرآن کریم در سوره مائده، آیه ۶۳ می فرماید:
(وابتغوا إلیه الوسیله): برای (نزدیک شدن) به او (خدا) وسیله ای بجویید (طلب کنید).

و در سوره بقره، آیه ۲۶۷ می فرماید:
(و أتوا البیوت ِمن أبوابها): وارد خانه ها شوید از درهای آنها.
و نکته ی قابل تو ّجه اینکه هر یک از چهارده معصوم (علیهم السلام) باب الله یعنی در خانه خدا هستند.

و نیز در سوره منافقون، آیه ۵ می فرماید:
(لله خزائن السموا ِت و الارض): خزانه ها و انبارهای آسمانها و زمین از آن خداست.
و حال آنکه مطمئن ترین خزانه دار و انباردار خداوند چهارده معصوم (علیهم السلام) هستند که در دعای تو ّسل به ترتیب به هر یک از آنها تو ّجه می کنیم(إنا توجهنا) طلب شفاعت می کنیم (و استشفعنا)، به وسیله ی هر یک از آنها به درگاه خدا رو می آوریم (و تو ّسلنا بک إلی الله) و هر یک از آنها را در نزد خداوند برای رسیدن به حاجاتمان مقّدم می کنیم (و قّدمناک بین یدی حا جاِتنا)، بنابراین حاجت از خدا می طلبیم به شفاعت چهارده معصوم (علیهم السالم).
سؤال دّوم: آیا منظورما این است که هیچ کاری انجام ندهیم و فقط دعای تو ّسل بخوانیم؟
خیر، بلکه ما باید برای رسیدن به اهداف مورد نظر و برطرف کردن مشکلات، در حّد توان و امکانات خود تلاش و حرکت کنیم تا خداوند به کار ما برکت بدهد. سپس در کنار آن به چهارده معصوم (علیهم السلام) توّسل کرده و به خدای بزرگ توکل کنیم و در نهایت به آنچه که خدای حکیم بر اساس مصلحت به ما می دهد راضی باشیم.

خداوند در سوره رعد، آیه ۲۲ می فرماید:
(إ ن الله لا یغّیر ما بقوم حّتی یغّیروا ما بأنفسهم): قطعا خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتی)را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند.

‏سؤال سّوم: آیا به ارواح پاک و مقّدس پیامبران و امامان (علیهم السلام) در درگاه خدای مهربان می شود توّسل کرد و آنها را برای رسیدن به حاجت های ماّدی و معنوی، وسیله ی شفاعت و وساطت قرار داد ؟
پاسخ به این سؤال قطعا مثبت است ولی با این توضیح که مفید بودن توسل دو شرط دارد:
۱- افردی که به او تو ّسل می کنند، دارای علم و قدرت باشد، که إن شاء الله با هر روز خواندن دعای توسل، علم و قدرت چهارده معصوم (علیهم السلام) را در شفاعت کردن از ما در پیشگاه خدای مهربان، خودتان امتحان می کنید و بزودی می بینید.
۲- میان تو ّسل کنندگان و انبیا و امامان (علیهم السلام) که از جهان در گذشته اند،ارتباط برقرار باشد.
دلایل بسیاری این ارتباط را ثابت می کند که فقط به یک نمونه مهّم اشاره می شود:
همه مسلمانان در پایان نماز، شخص پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و اله وسلم) را خطابّ قرار داده و میگویند: «السلام علیک ا یها نبّی و رحمه اللهِ و برکاته»؛ آیا آنان براستی کار لغو و بیهوده ای انجام میدهند و پیامبر این همه سلام را نمیشنود و پاسخی نمیدهد؟!
بنابراین وجود حیات برزخی، یکی از مسائل مسلم قرآنی و حدیثی است که در جای خود به اثبات رسیده است. در جایی که به تصریح قرآن، شهدای راه حق، حیات و زندگی دارند، مسلما پیامبران و امامان (علیهم السلام) که بسیاری از ایشان نیز شهید شده اند از حیات برتر و بالاتری برخوردار هستند.
در پایان تعداد مختصری از عنوان های خاطرات دعای توّسل را مطرح می کنم که فقط برگی از دفتر خاطرات ایرانی ها و خارجی هاست و هر کدام از این عنوان ها چندین خاطره ی شنیدنی و جذاب دارند. البته اکنون که به لطف خدای مهربان و در اثر دعای تو ّسل، توفیق پیدا کردم که ذره ای از آثار و برکات فراوان این دعای شریف را به شما معرفی کنم، با اشتیاق بیشتری منتظر خاطرات ارسالی همه ی شما هستم.
۱- پیدا کردن همسر مناسب و فراهم شدن شرایط ازدواج آسان
۲- بچه دار شدن خانواده های ایرانی و خارجی که چندین سال بچه دار نشده اند ولی اکنون در اثر هر روز خواندن دعای تو ّسل بچه دار شده اند و حتی عکس بچه خود را برایم فرستاده اند.
بنابراین لطفا شما هم عکس بچه هایی را که یقین دارید بخاطر این دعای شریف به دنیا آمده اند برایم بفرستید.
۳- قبولی در امتحانات در مقاطع مختلف دانشگاهی، حوزوی، مصاحبه ها و پایان نامه ها
۴- رسیدن به آرامش
۵- زیاد شدن ایمان و تو ّجه بیشتر به تکالیف اسالمی مثل نماز و …
۶- حل مشکالت علمی و ایجاد انگیزه در تحصیل علم
۷- استجابت دعا برای دیگران و حتی برای برطرف شدن مشکل یک مسیحی
۸- فراهم شدن استاد و راهنمای خوب، دوست خوب و یا برای نجات از دوست بد
۹- فراهم شدن شرایط سفرهای زیارتی و تهیه ویزا برای مسافرت ها
۱۰- برطرف شدن اتهامات، آزادی از زندان، تخفیف جّدی مجازات و جریمه ها
۱۱- پیدا کردن شغل مناسب
۱۲- صاحب خانه شدن
۱۳- پیدا کردن گمشده ها
۱۴- کمک جّدی به یادگیری قرآن و دعا
۱۵- جلوگیری از بالها و تصادفات
۱۶- برنده شدن در انواع قرعه کشی ها
۱۷- فراهم شدن شرایط آشتی
۱۸- برطرف شدن ترس و اضطراب
۱۹-فراهم شدن پرداخت بدهی و یا دریافت طلب
۲۰- کمک جّدی برای ترک گناهان
۲۱- فراهم شدن دیدار با بزرگان و مسئولین
۲۲- برطرف شدن مشکل مالی
۲۳- فراهم شدن پزشک مناسب
۲۴- خاطرات عدد (۱۴) : یعنی وقتی حاجت خود را گرفتیم، گاهی خداوند با نشان دادن عدد ۱۴ ما را به اثر دعای تو ّسل که توسل به ۱۴ معصوم (علیهم السلام) است تو ّجه می دهد، تا بدانیم که به برکت این دعای شریف به آن حاجت رسیده ایم. مثال: خانه ای می خرید که شماره ی پلاک آن ۱۴ است، با رتبه ۱۱۴ در دانشگاه قبول می شوید و یا اکنون که یکی از بهترین و شیرین ترین خاطرات عدد (۱۴) همین الان برای بنده اتفاق افتاد و آن اینکه قطعا در اثر دعای تو ّسل هر روز، این نوشتار را دقیقا در ۱۴روز نوشته و آماده کردم! و نمونه های جالب دیگری که این عنوان را به خودش اختصاص داده
است. (اللهم عجل لِولّیک الفرج)
نویسنده: مرتضی بیگلری (ایران- شهر مقّدس قم)
فهرست منابع:
۱- قرآن کریم
۲- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، دعای تو ّسل

آدرس الکترونیکی :
Biglari.m@gmail.com

Morteza0014@hotmail.com

شماره همراه : ۰۰۹۸۹۳۶۷۷۸۰۴۸۰
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۶/۰۸ برابر با۲۰۱۴/۰۸/۳۰

Admin

عاشق وب نویسی و وردپرس

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. مرتضی بیگلری گفت:

  سلام برادر عزیزم
  طاعات شما قبول باشه.
  خدا رو شکر میکنم که خدای بزرگ و حکیم (به فضل خودش و به برکت دعای توسل) به حرفهای من ناچیز اثر داده و از توجه حضرتعالی هم صمیمانه ممنونم.
  بنده الحمدلله بطور کلی وقتی که “کانال خاطرات” را بصورت عمومی در معرض استفاده “بین المللی” گذاشتم یعنی راضی هستم که از مطالبش (یقینا طبق تعهدی که شما به خوبی بهش مقید هستید یعنی بدون دخل و تصرف و با ذکر منبع) برای همگان استفاده بشه إن شاء الله ولی بهرحال از اینکه بنده رو قابل دونستید که اجازه هم بگیرید ممنونم.

  و اما
  حقیقت اینه که الحمدلله شما سلیقه خوبی دارید و هم بخصوص این توفیق نصیبتون شده که إن شاء الله هم حتمااااااا دعای توسل رو هر روز بخونید(که این از همه چیز برای حقیر مهمتره) و هم توفیق تبلیغش نصیبتون شده إن شاء الله.

  نکته بسیااااااار قابل توجه اینه که
  سعی کنید بخصوص در تایپ کلمات در وب سایت خودتون که واقعا خییییلی اهمیت داره، هر چه میتونید دقت کنید. قبول دارم که گاهی یک کلمه ناخودآگاه اشتباه تایپ میشه ولی بنده حقیقتا حتی تایپ چند کلمه رو بصورت اشتباه، مصداق دخل و تصرف (غیر عمدی) میدونم و یقییییییین بدونید که حتی چنین اشتباهاتی به اقبال و توجه مخاطبین بزرگوار شما لطمه میزنه و خودمونیش اینکه توی ذوق مخاطب میزنه و بخصوص غلط املایی.

  میدونم که احتمالا ناچار شدید مقاله را شاید مجددا تایپ کنید ولی بهرحال اشکالات تایپی داشت مثل اسم کشور”بنگلادش” و یا عبارت:
  “برطرف شدن مشکالتشان توی کالس”
  بجای: “برطرف شدن مشکلاتشان توی کلاس”

  و شاید موارد دیگه.

  و البته اشکالاتی که گفتم یا شاید بعدا هم ان شاء الله مطرح کنم را لطفااااااااااا بعنوان هدیه معنوی و اظهار نظر ۱۰۰٪ صادقانه و دوستانه ببینید چون شما هم بعد از جلسه جمکران برادر و دوست عزیز بنده شدید مثل بقیه عزیزان إن شاء الله.

  ضمنا در پایان مقاله هم لینک کانال ایتا فراموش شده.
  نکته دیگه اینکه خاطرات رو با فاصله در وب سایت منتشر کنید و نه مثلا روزی یک خاطره!
  از این طریق تشنگی مخاطبین بزرگوار شما هم حفظ میشه إن شاء الله.

  و در نهایت اگه خواستید خاطره این تک بیتی را هم در کانال خاطرات بخونید:
  ” ألا کسی که دعای توسلی هستی

  بدان به عترت احمد چه خوب دل بستی”

  و
  پیشنهاد میدم که حتما از یکی از پیام رسانهای ایرانی استفاده کنید.
  و اینکه اگه دوست داشتید عکسی هم از چهره خودتون برام از هر طریق که خواستید بفرستید.

  مشتاق دیدار شما

  خدا یاریتون کنه
  الهی آمین

  ارادتمند: مرتضی بیگلری
  ۲۷ ماه مبارک رمضان
  ۹۸.۳.۱۲

 1. مهر ۱۹, ۱۳۹۸

  […] پیش مطلبی را با عنوان دعای توسل روزانهتوسل روزانه در سایت منتشر کردم، اما متأسفانه نتوانستم سایر مطالبی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با من